Trening Power Plate ® przydatny po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego
Trening z płytą wzmacniającą poprawia propriocepcję i równowagę w stosunku do treningu konwencjonalnego u sportowców, którzy przeszli rekonstrukcję ACL.
Wnioski z badania:
Poprawa stabilności postawy w grupie treningowej Power Plate wykonanej na Power Plate była znacznie większa niż w konwencjonalnej grupie treningowej. Nastąpiła znacząca poprawa we wszystkich testach repozycji kolan w grupie treningowej Power Plate w obu kolanach, z wyjątkiem jednego warunku. Problemem większości pacjentów po rekonstrukcji ACL jest zmniejszona stabilność przednio-tylna. Grupa Power Plate wykazała znaczną poprawę stabilności przednio-tylnej, powodując, że naukowcy doszli do wniosku, że trening Power Plate może być bardzo przydatnym narzędziem do przyspieszenia rehabilitacji po rekonstrukcji ACL.
Propriocepcja to świadome postrzeganie pozycji kończyny w przestrzeni. Istnieje wiele proprioceptorów (receptorów nerwów czuciowych) zlokalizowanych w więzadle krzyżowym przednim (ACL). Uszkodzenia ACL zmniejszają zdolność proprioceptywną i stabilność postawy. Celem tego badania było porównanie efektów programu szkoleniowego Power Plate i programu terapii konwencjonalnej na propriocepcję kolana i stabilność postawy u pacjentów rekonstruowanych ACL.
Metoda:
W badaniu wzięło udział 20 sportowców płci męskiej, którzy przeszli operację rekonstrukcji ACL. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy Power Plate (10 osób) lub grupy terapii konwencjonalnej (10 osób). Obie grupy uczestniczyły w 12 sesjach szkoleniowych w ciągu jednego miesiąca (3 razy w tygodniu). Grupa Power Plate przeprowadziła przepisane ćwiczenia Power Plate (patrz rys. 2 + 3), a konwencjonalna grupa terapeutyczna przeprowadziła konwencjonalne ćwiczenia siłowe (porywacze bioder, przywodziciele, zginacze, prostowniki, prasa do nóg, zwijanie nóg i przysiady). Obie grupy wykonały progresywny harmonogram.
Wyniki:
Obie grupy zostały przetestowane przed i po interwencji. Badani wykonywali testy stabilności postawy (z otwartymi i zamkniętymi oczami) oraz test zmiany położenia stawu kolanowego. Są to standardowe testy stosowane do pomiaru kontroli postawy i równowagi. Uzyskane ulepszenia były znacznie większe w grupie Power Plate niż w grupie terapii konwencjonalnej.
Większość pacjentów cierpi na niestabilność przednio-tylną po rekonstrukcji ACL.Grupa Power Plate wykazuje 22-krotnie większą poprawę tej stabilności przednio-tylnej niż grupa konwencjonalna (patrz rys. 1). Oznacza to, że trening Power Plate może być cennym wkładem w rehabilitację stabilności przednio-tylnej, co jest bardzo ważne dla regeneracji pacjenta.
Badanie to pokazuje, że trening Power Plate spowodował większą poprawę stabilności i równowagi stawów niż konwencjonalne treningi siłowe. Zaletą treningu Power Plate jest także krótszy czas szkolenia. Dlatego należy go uznać za przydatny dodatek do interwencji rehabilitacyjnych po rekonstrukcji ACL.
To podsumowanie badania opublikowanego w British Journal of Sports and Medicine, online styczeń 2008.
Autor: Azar Moezy, Gholamreza Olyaei, Mohammadreza Hadian, Mohammad Razi i Soghrat Faghihzadeh Teheran University of Medical Sciences, Iran.