Trening Power Plate ® zwiększa siłę i masę mięśni u starszych mężczyzn

Ćwiczenia z jednego roku Power Plate ® wykazały znaczny wzrost masy mięśniowej, siły izometrycznej i wybuchowej u starszych mężczyzn.

Wnioski z badania:

Trening Power Plate jest tak samo skuteczny jak konwencjonalny program ćwiczeń fizycznych, aby zwiększyć siłę izometryczną i eksplozywną wydłużenie kolana, a także zwiększyć masę mięśniową górnej części nogi u starszego mężczyzny mieszkającego w społeczności. Odkrycia te sugerują, że trening Power Plate może zapobiec lub nawet odwrócić związaną z wiekiem utratę masy mięśni szkieletowych, określaną jako sarkopenia.

Liczba osób starszych w populacjach zachodnich rośnie z każdym rokiem. Ze względu na fakt, że ludność się starzeje, coraz więcej osób będzie musiało zmierzyć się z warunkami związanymi z wiekiem. Utrzymanie najlepszego możliwego poziomu zdrowia i sprawności jest bardzo ważne, aby zapobiec lub poradzić sobie z którymkolwiek z tych stanów. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym ludzie mogą przyczynić się do utrzymania tego poziomu, na przykład zdrowej diety lub utrzymania formy, przyjmując aktywny tryb życia.

Starzenie się wiąże się ze spadkiem masy mięśniowej i siły mięśni, znanym również jako sarkopenia. Ten stan jest bezpośrednio związany ze zmniejszoną mobilnością, utratą niezależności, zwiększonym ryzykiem upadku i obniżoną jakością życia oraz może przyczyniać się do wielu innych zaburzeń związanych z wiekiem. W tej chwili około 30% populacji powyżej 60 roku życia cierpi na sarkopenię, ale oczekuje się, że liczba ta znacznie wzrośnie.

Metoda:

W tym badaniu 97 uczestników podzielono na trzy grupy: grupę Power Plate, grupę fitness i grupę kontrolną. Zarówno Power Plate, jak i grupa fitness trenowały trzy razy w tygodniu przez jeden rok. Grupa Power Plate ćwiczyła maksymalnie przez 40 minut (patrz rys. 1), podczas gdy grupa fitness trenowała przez około 90 minut, wykonując ćwiczenia sercowo-naczyniowe, opór, równowagę i elastyczność. Grupie kontrolnej doradzono, aby nie zmieniały stylu życia ani aktywności fizycznej podczas projektu.

Rysunek 1

Rysunek 2: Przegląd programu Power Plate

Wyniki:

Uczestnicy obu grup treningowych wykazali wzrost siły izometrycznej i wybuchowej.Wzrosła także masa mięśniowa.

Wnioski wyciągnięte przez naukowców były takie, że trening Power Plate jest co najmniej równoważny regularnemu treningowi fitness. Uczestnicy osiągnęli te same wyniki w obu rodzajach treningu, jednak czas treningu grupy Power Plate był mniejszy niż połowa konwencjonalnej grupy fitness.

To badanie pokazuje, że użycie Power Plate może być korzystne w walce z problemami związanymi z wiekiem, takimi jak sarkopenia. Uważa się, że ta utrata masy mięśniowej, siły i funkcji może przyczyniać się do kilku innych zaburzeń, takich jak osteoporoza, cukrzyca typu 2, insulinooporność i zapalenie stawów. Poprzednie badania wykazały, że trening Power Plate ma pozytywny wpływ na osteoporozę, równowagę i kontrolę postawy. Jest to skuteczne narzędzie pomagające zapobiec niektórym negatywnym skutkom starzenia się i może pomóc rosnącej liczbie osób starszych w utrzymaniu ich zdrowia i niezależności.

To badanie pokazuje, że trening Power Plate jest bardzo skuteczną metodą treningową. Umożliwia osobom starszym uzyskanie masy i siły mięśniowej w czasie krótszym niż połowa czasu, jaki zajęłoby konwencjonalne szkolenie fitness.

Rysunek 3: Całkowity czas treningu

Rysunek 4: Zarówno Power Plate, jak i grupa fitness wykazują znaczny wzrost masy mięśniowej i siły.